امام سجاد(ع): همانا خداوند دوست دارد هر قلب حزين و غمگينى را
63 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

*برخورد با بدگویان

امام باقر علیه السلام نقل می کند :روزى پدرم از محلّى عبور مى كرد، ديد عدّه اى درباره ايشان بدگوئى و غيبت مى كنند، ايستاد و فرمود: اگر آنچه درباره من مى گوييد صحّت دارد از خداوند مى خواهم كه مرا بيامرزد؛ و چنانچه دروغ مى گوييد، خداوند شما را بيامرزد.

*تسبیح فرشتگان

آن حضرت در باره پدر بزرگوارشان می فرمایند :هرگاه محصّل و دانشجوئى به محضر آن حضرت وارد مى شد، مى فرمود: مرحبا به كسى كه به سفارش رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله عمل مى كند، هركه جهت تحصيل علم از منزل خارج شود در هر قدمى كه بردارد زمين برايش تسبيح مى گويد.

*الهام از رفتار

امام سجّاد به طلاب علم كه در مدينه به ديدارش مى‏آمدند، بسياراحترام مى‏گذاشت و اين امر را سفارش رسول خداصلى الله عليه وآله مى‏دانست.دانشمندان پيش از آنكه از علم و معرفت آن‏حضرت بر خوردار گردند ازرفتار ايشان، هدايت وپرهيزكارى را الهام مى‏گرفتند.

*سرپرستی از صد خانواده

امام باقر علیه السلام می فرماید :پدرم امام سجّاد عليه السّلام سرپرستى بيش از صد خانوار مستضعف و بى بضاعت را بر عهده گرفته بود و به آن ها كمك مى نمود.

و آن حضرت سعى مى نمود كه هميشه در كنار سفره اش يتيمان و تهى دستان و درماندگان بنشينند؛ و آن هائى كه معلول و فلج بودند، حضرت با دست مبارك خود براى ايشان لقمه مى گرفت و در دهانشان مى نهاد؛ و اگر عائله داشتند، نيز مقدارى غذا براى خانوادهايشان مى فرستاد. خصال مرحوم شيخ صدوق : ج 2، ص 517، ح 4.

*

*آنچه خدا دوست دارد

قال عليه السلام : إ نَّ اللّهَ يُحِبُّ كُلَّ قَلْبٍ حَزينٍ، وَيُحِبُّ كُلَّ عَبْدٍشَكُورٍ. كافى : ج 2، ص 99، بحارالا نوار: ج 71، ص 38، ح 25.

فرمود: همانا خداوند دوست دارد هر قلب حزين و غمگينى را (كه در فكر نجات و سعادت خود باشد) و هر بنده شكرگذارى را دوست دارد.

*امر عجیب

قال عليه السلام : عَجَبا كُلّ الْعَجَبِ لِمَنْ عَمِلَ لِدارِ الْفَناءِ وَتَرَكَ دارَالْبقاء. بحارالا نوار: ج 73، ص 127، ح 128.

فرمود: بسيار عجيب است از كسانى كه براى اين دنياى زودگذر و فانى كار مى كنند و خون دل مى خورند ولى آخرت را كه باقى و ابدى است رها و فراموش كرده اند.