آیا به یاد مرگ هستیم یا نه ؟
34 بازدید
تاریخ ارائه : 9/15/2013 11:43:00 AM
موضوع: الهیات و معارف اسلامی

پای درس امام علی علیه السلام

فراوان به یاد مرگ باش!

امیرالمومنین علی (ع) خطاب به امام حسن مجتبی(ع) :

 پسرم!

خیلی به یاد مرگ باش!

و به یاد آنچه که به آن سو می‌روی و پس از مرگ در آن قرار می‌گیری.

تا هنگام ملاقات با مرگ از هر نظر آماده باش، نیروی خود را افزون و کمر همت را بسته نگهدار که ناگهان فرود نیاید و تو را (در اثر غفلت) مغلوب نسازد.(1)

یاد مرگ چه اثرای دارد ؟

یاد مرگ سبب می‌شود انسان در کارهای خویش دقیق‌تر شده و تمام تلاش خویش را صرف زندگی چند روزه دنیایی‌اش نسازد و برنامه‌ای نیز برای آخرت خویش داشته باشد تا با آمدن مرگ غافلگیر نشود همانگونه که حضرت فرمودند: مبادا ناگهان بیاید و تو را مغلوب سازد و در حالی که فریفته شده ایی تو را دریابد

علت غفلت از مرگ

     زمانی که کودکی گریه سر می‌دهد برای اینکه او را  آرام سازند سعی می‌کنند کودک را متوجه چیز دیگری سازند تا علت بی قراری‌اش را فراموش کرده و بهانه‌های قبلی را سر نگیرد مثلاً اسباب بازی‌هایش را به او نشان داده و یا سعی در خنداندن او دارند در هر صورت سعی می‌کنند به نحوی او را سرگرم و مشغول سازند که بهانه گیری‌اش و یا آنچه را که به خاطر آن گریه سر داده را از یاد ببرد. حکایت فراموشی یاد مرگ نیز از این قاعده خارج نیست. آدمی خود را سرگرم امری نموده است که او را از یاد مرگ غافل کرده و آن چیزی نیست جز دنیا. دنیایی که آباد کردن آن تمام همّ و غمّ     جزء زندگی انسان‌ها شده. دنیایی که دیگر وسیله و او نیست بلکه خود به تمامه هدف و مقصود آدمیان گشته است. او خود را در این دنیا ابدی و پایدار فرض می‌کند و مر گ را جز توهمی بیش نمی‌داند. آنقدر سرگرم دیروز و امروز و فردای دنیایی خود است که فراموش می‌کند این دنیا ایستگاهی نهایی دارد که سرانجام در آنجا توقف خواهد کرد و از آنجا راهی دیار دیگری خواهد شد..

 (1) نهج البلاغه نامه 31