ایمانمان تا کجاست ؟
54 بازدید
تاریخ ارائه : 11/2/2013 6:15:00 PM
موضوع: الهیات و معارف اسلامی

بسمه تعالی

        امتحان وسیله خوبی است برای این که بفهمیم چند مرده حلاجیم ؟ تا چقدر مرد عمل هستیم ؟ تا چقدر مرد عمل هستیم ؟  بفهمیم تا کجا پای حرف و عقیده مان می ایستیم ؟ و همچنین مغرور هم نشویم و خلاصه خودمان را بهتر بشناسیم  ، حدیث زیر را ملاحظه کنید لطفا :

  1.      در روایت آمده است، مردی خدمت پیغمبر اکرم(ص) رسید و گفت: من آمده‌ام و می‌خواهم با شما بیعت کنم و مسلمان شوم. «فقال له رسول‌الله ابایعک علی ان تقتل اباک قال نعم» حضرت به او فرمود: من با تو بیعت می‌کنم به این شرط که پدرت را بکشی. آن مرد هم گفت: قبول! می‌روم و پدرم را می‌کشم!
    حضرت به او فرمود: «انا و الله لا نامرکم بقتل ابائکم» به خدا قسم من هیچ‌گاه امر نمی‌کنم پدرانتان را بکشید. «و لکن الان علمت منک حقیقه الایمان» یعنی این سخن آزمایشی بود تا حقیقت ایمان تو روشن شود. (آن مرد گفته بود من آمده‌ام اسلام بیاورم، اما پیامبر گرامی(ص) گفت: الان به حقیقت ایمان در تو پی بردم. یعنی بحث اسلام کنار رفت و بحث ایمان به میان آمد. او آمده بود مسلمان شود، اما حقیقت ایمان را در دل داشت. حضرت این چنین برخورد کرد تا او تعلق قلبی‌اش به دین اسلام را ابراز کند.) در پایان حدیث حضرت به این شخص می‌فرماید: «و انک لن تتخذ من دون الله ولیجه» یعنی تو از کسانی هستی که هیچ‌گاه غیر از خدا چیزی را برنمی‌گزینند.(1)
    1-سلوک عاشورایی به نقل از : بحار الانوار، ج65، ص281