سوالات از حضرت علی علیه السلام
67 بازدید
تاریخ ارائه : 10/8/2014 1:38:00 PM
موضوع: الهیات و معارف اسلامی

سائل سیزدهم برخاست و پرسید :یا علی ، من سه سوال از محضر شما دارم ؛1 . کدام کوه بود که یک بار از جای خود کوچ نمود ؟2 . کدام درخت بود که صد سال راه سایه‌ی آن طول دارد ؟3 . کدام درخت است که بدون آبیاری روییده شد ؟امیرالمومنین فرمود:1 . اما آن کوهی که یک بار از جای خود کوچ نمود ، کوه طور است که قرآن کریم می فرماید:وَإِذ نَتَقْنَا الْجَبَلَ ... (سوره مبارکه اعراف ، آیه شریفه 171)2 . اما آن درختی که صد سال راه سایه او طول دارد ، درخت طوبی در بهشت است که در تمام قصرهای بهشت شاخه ای از آن آویزان است ، همانطوری که قرص آفتاب در تمامی خانه ها ، شعاع او می تابد.3 . اما آن درختی که بدون آبیاری روییده شد ، درختی بود که برای یونس پیامبر رویانده شد که قرآن کریم می فرماید:وَأَنبَتْنَا عَلَیْهِ شَجَرَةً مِّن یَقْطِینٍ (سوره مبارکه صافات، آیه شریفه 146)سوال کننده سیزدهم هم جواب سوال خود را گرفت و نشست .

سائل چهاردهم برخاست و از امیرالمومنین پرسید:یا علی ، ما در زندگی چگونه به جنگ با سختی ها برویم ؟امیرالمومنین فرمود:به مشکلات زندگی تان زمان بدهید تا با گذشت زمان ، مشکل برطرف شود.شرایط بدتر را در نظر بگیرید تا تحمل آن شرایط موجود بر شما آسان شود.دیگران را شاد کنید ، غم را از دل دیگران بربایید تا خداوند نیز غم را از دل شما برباید و مشکل شما را حل کند.محرم رازی داشته باشید و مشکلات تان را با او در میان بگذارید تا تسکین پیدا کنید.به نقطه های مثبت و زیبای زندگی خود بیاندیشید .این سوال کننده هم جواب سوال خود را گرفت و نشست .

----------------------------------------------------------------------------------------------

1- . شارحان نهج البلاغه مثل ابن ابی الحدید ، مثل آیت الله جوادی آملی ، مثل استاد علی دوانی ، اینها بخشهایی این خطبه سلونی را در کتاب‌هایشان آوردند