سوالات از امام علی علیه السلام
51 بازدید
تاریخ ارائه : 10/20/2014 8:47:00 AM
موضوع: الهیات و معارف اسلامی

هفدهمین: سائل هفدهم از گوشه‌ی دیگر مسجد کوفه برخاست و پرسید :یا علی ، زهد را در یک جمله برای من تعریف کن .امیرالمومنین فرمود : خدا در یک جمله‌ی قرآن زهد را به زیبایی تعریف فرمود :لِکَیْلَا تَأْسَوْا عَلَى مَا فَاتَکُمْ وَلَا تَفْرَحُوا بِمَا آتَاکُمْ (سوره مبارکه حدید ، آیه شریفه 23)زاهد کسی ست که آنچه از خوشی های زندگی نصیب او می شود ، خود را نبازد و آنچه از ناخوشی ها نصیب او می شود ، به ناله و زاری نیفتد .این سوال کننده هم جواب سوال خود را گرفت و نشست .

هجدهمین :سائل بعدی برخاست و پرسید:یا علی ، کدام عبادت است که هم انجام دادن آن عقوبت دارد و هم ترک آن ؟امیرالمومنین فرمود : نماز خواندن انسان مست ، انجام این نماز عقوبت دارد چون در حالت مستی نماز گزاشت ، ترک آن هم عقوبت دارد چون نماز را ترک نموده است .سوال کننده هجدهم هم جواب سوال خود را گرفت و نشست .

نوزدهمین :سائل نوزدهم از گوشه‌ی دیگر مسجد کوفه برخاست و پرسید :یا علی ، تفاوت انسان با سایر موجودات در چیست ؟امیرالمومنین فرمود : انسان تنها موجودی‌ست که در زمین زندگی می‌کند ولی موجودی آسمانی‌ست . ( ماهیتی آسمانی دارد )توضیح بیشتر :انسان درخت واژگونه‌ایست که ریشه در آسمان دارد ... وَفِی السَّمَاء رِزْقُکُمْ وَمَا تُوعَدُونَ اکنون که سخن به اینجا رسید ، یقین دارم که تو اهل دلی و اگر نبودی ، در میان صفحات اوّل ، نوشتارم را رها می‌کردی . امید که اگر جرقه ای در نهادت زده شد ، با آن آتشی برافروزی ، که همه‌ی عمر تو را جزء گرم روانِ کوی دوست قرار دهد .سخن شمع به پروانه دلی باید گفت کاین حدیثی ست که با سوختگان در گیرد.

---------------------------------

شارحان نهج البلاغه مثل ابن ابی الحدید ، مثل آیت الله جوادی آملی ، مثل استاد علی دوانی ، اینها بخشهایی این خطبه سلونی را در کتاب‌هایشان آوردن