گریه بر امام حسین علیه السلام
400 بازدید
تاریخ ارائه : 11/2/2014 8:08:00 AM
موضوع: الهیات و معارف اسلامی

 حجت‌الاسلام والمسلمین میرباقری با بیان این که بر اساس روایات،‌ کسی که بر امام حسین(ع) بگرید، ولایت اهل‌بیت(ع) در قلب او احیا می‌شود، ابراز داشت: اگر گریه بر سید‌الشهدا(ع) نبود، ‌تمامی مناسک شیعه در تاریخ از بین می‌رفت.

     وی به دیگر آثار گریه بر امام حسین(ع) اشاره کرد و گفت: در روایات فراوانی آمده که اگر کسی بر اباعبدالله الحسین(ع) گریه کند، گناهان او بخشوده می‌شود، حتی اگر به اندازه ریگ بیایان‌ها باشد.

     حجت الاسلام والمسلمین میرباقری با بیان این که گناه قساوت قلب می‌شود، تاکید کرد: گریه بر امام حسین(ع) قلب مرده را زنده می‌کند و قساوت را از وجود انسان می زداید.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرباقری تصریح کرد: ‌زمانی که قلب انسان بمیرد، سخن حق را نمی‌شود و وحی و روایات معصومین(ع) در او اثری ندارد.

وی با تأکید بر این که آثاری که بر ولایت معصومین(ع) و صلوات بر آنها وارد شده، درباره بکاء بر سید‌الشهدا(ع) نیز وارد شده؛ تصریح کرد: گریه بر امام حسین علیه‌السلام به گونه‌ای ولایت را در دل انسان احیا می‌کند.

     رئیس فرهنگستان علوم اسلامی با مطرح کردن این پرسش که این گریه از کجا می‌آید؟ افزود: همان طور که همه رزق‌ها به برکت امام(ع) است، حقیقت اشک نیز از آستان مقدس امام زمان(عج) است؛ البته اشک دارای پیکره‌ای است که اهمیت زیادی دارد، ولی روح اشک که تحول قلبی است، از عالم بالا می‌آید.

وی با بیان این که هرچه انسان زلال‌تر باشد، روح گریه نیز در اشک او بیشتر است، ‌ادامه داد: روح و جان گریه کردن بر سید‌الشهدا(ع) نیز از عالم بالا می‌آید و هرچند فرد در ظاهر اشکی ندارد، ولی به دلیل حالت مصیبت‌زدگی، روح اشک در او دیده می‌شود.