مراقبت از خود بدون معرفت نفس امکان ندارد ـ
63 بازدید
تاریخ ارائه : 2/1/2015 12:02:00 PM
موضوع: الهیات و معارف اسلامی

  حضرت آیت‎الله جوادی آملی با انتقاد از این‎که برخی اسلامی حرف می‎زنند اما قارونی فکر می‎کنند، گفت: برخی افراد می‎گویند ما سی چهل سال زحمت کشیدیم و خودمان عالم شدیم، این همان حرف قارون است که گفت من مالم را با علم و زحمت خودم به دست آوردم.

        فرشتگان در عین حال که مختار هستند اما شهوت و غضب ندارند، تکلیف تنها در مدار اختیار نیست، اگر موجودی مختار بود و امکان عصیان برای او فراهم بود، چنین موجودی نیاز به هدایت انبیا دارد که نظیر جن و انس این چنین است، اما این‎که جمیع فرشتگان حتی فرشتگان زمین این چنین باشند، دلیلی بر آن نداریم.

    وی افزود: در جریان مراقبت ، انسان باید بداند سود و زیان انسان چیست تا از آن بتواند مراقبت کند، مثلا اگر از انسان بگویند از فلان پرده چشم باید مراقبت کنید باید، ابتدا آن را بشناسید سپس مراقبت کنید، در جریان عمل صالح نیز این چنین است، واقعا مرز علم از عمل جدا است، این مثال‎ها گفته شد.

    مفسر برجسته قرآن کریم با اشاره به این‎که در بیرون ، چشم و گوش از دست و پا جدا است، ابراز کرد: ما یک عقل عملی داریم و یک عقل نظری داریم، عقل عملی متولی اراده و عزم و نیت و اخلاص است، و عقل نظری متولی جزم و علم است، ما تا نفهمیم در درونمان چه خبر است مراقبت برای ما میسور نیست.

    وی بیان کرد: تا معرفت نفس نباشد، تا قوای نفس و ارزیابی قوای نفس نباشد، مراقبت ممکن نیست، ممکن است انسان یک چیزی را بداند و معصیت بکند، مانند این‎که انسان صد در صد مار و عقرب را ببیند اما نتواند فرار کند که امام علی(ع) نیز به آن اشاره کرد، مراقبت بعد از معرفت است.

خبرگزاری رسا - شنبه 11/11/93