بعد از مرگ برای ما چه می ماند ؟
60 بازدید
تاریخ ارائه : 2/2/2015 10:45:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

حضرت آیت‌الله  وحید خراسانی از مراجع تقلید
با اشاره به آیه «وَإِذَا قِیلَ لَهُمُ اتَّقُوا مَا بَیْنَ أَیْدِیکُمْ وَمَا خَلْفَکُمْ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ»،‌ گفت: کسی خبر ندارد که ما پشت سر چه داریم؛ از این رو باید به سراغ کسی رفت که هم محیط به کتاب تکوین و هم خبردار از عالم تکوین باشد و او حضرت علی(ع) است.
این مرجع تقلید با اشاره به این‌که بیان حضرت علی(ع) گره گشا است و روشن می‌کند که پشت سر ما چه خبر است، ابراز داشت:‌ امام علی(ع) می‌فرمایند: ما می‌بینیم که بر سر دیگران چه می‌آید و بعد نوبت به خود ما می‌رسد و این رفتنی است که برگشتن ندارد اما پند نمی‌گیریم.
استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم ادامه داد: انسان در هر حالی که در امن و معاش است ناگهان مرگ را می‌بیند؛ زمانی که علی(ع) این گونه بفرمایند دیگران چه می‌توانند بگویند.
حضرت آیت‌الله وحید خراسانی افزود: آنچه بر سر انسان خواهد آمد غیر موصوف است و دو چیز است که دم جان دادن قابل وصف نیست؛ یکی سکرة الموت و دیگری حسرة الفوت است.
وی بیان کرد: انسان دم مرگ حسرت می‌خورد که چه می‌توانستم بشوم، اما آنچنان که شایسته بود نشدم و آنچنان که باید کار می‌کردم، نکردم.
این مفسر قرآن با اشاره به اهمیت هدایت افراد،‌ گفت: انسان زمانی که کار از کار گذشته می‌گوید ای کاش وقت داشتم تا یک نفر را از ضلالت نجات دهم.
وی بر ضرورت استفاده از لحظات عمر تأکید کرد و ابراز داشت:‌ عمری که هر لحظه‌اش می‌تواند بشر را به اوج سعادت برساند در امور بیهوده، فانی شده و از دست می رود.
این مرجع تقلید تأکید کرد: باید استفاده بهینه از عمر را برنامه زندگی خود قرار دهیم و نگذاریم لحظات ما به غفلت سپری شوند.
ایشان اظهار داشت: جمع آوری مال از سوی ما برای دیگران و تبعات، عقوبات و حساب آن برای خود ما است.
این مفسر قرآن بیان کرد: در حلال مال حساب، در حرام آن عقاب و در شبهات آن عتاب است.
وی با تأکید بر این‌که هیچ قدرتی نمی‌تواند از مرگ فرار کند، تنها عمل صالح را برای انسان ماندگار دانست و گفت: مستکبران به بمب اتم، عالم به علم، عابد به زهد و حکیم به حکمتش می‌نازد اما پس از مرگ همه چیز را باخته و تنها جیفه‌ای از آنها می‌ماند؛ همان‌ها که دور این افراد را می‌گیرند پس از مرگ برای رهایی از بوی تعفن، او را در گودالی به نام قبر قرار داده و از او دور می‌شوند.

خبرگزاری رسا